1. Aby polityka była bardziej reprezentatywna –
Jest coś nieprawidłowego, jeśli osoba oddająca głos nie znajduje na liście odpowiedniej dla siebie kandydatki. Każdy ma prawo do wyboru i oddania głosu. „Polityka powinna być dobrą reprezentacją ludności a więc i kobiet. Nie tylko z powodu większej liczby kobiet. Każdy ma prawo czuć się reprezentowanym. Po to jest nasza demokracja”.
2. Więcej kobiet w polityce wpływa na ambicje młodych dziewcząt –
„Widok kobiet w polityce ma znaczenie dla wzrostu ambicji młodych dziewczyn. Niekoniecznie oznacza to, że wszystkie staną się polityczkami, ale stają się bardziej zmotywowane do rozwijania i kontynuowania kariery”
3. Tworzenie wzorów do naśladowania dla młodszego pokolenia –
„Chociaż w polityce jest teraz więcej kobiet, niż kiedykolwiek, często nie zajmują stanowisk kierowniczych lub zbyt mało kobiet zajmuje najwyższe stanowiska w państwie. Gdyby tak było, miałoby to niezwykle pozytywne konsekwencje dla rozwoju młodych dziewcząt w takim społeczeństwie.”
4. Aby uzyskać bardziej zróżnicowany parlament –
W Parlamencie Europejskim zaledwie 40,4% mandatów należy do kobiet. W polskim Sejmie – 29%, w polskim Senacie 24%. Głosowanie na kobiety, z pewnością dla zróżnicowanej grupy kobiet jako takiej, zapewnia bardziej zróżnicowany parlament i zróżnicowaną reprezentację poszczególnych grup elektoratu. Oznacza to też, że więcej kwestii jest omawianych we właściwy sposób. Kobiety wnoszą bowiem inne spojrzenie na różne tematy, niż polityk mężczyzna.
5. Ponieważ toczyła się o to walka –
Kobiety w Polsce mają prawo głosowania od 101 lat. Wiele kobiet i mężczyzn walczyło o to przez dziesięciolecia. W tym wieku jeszcze nigdy nie widzieliśmy, ani w Parlamencie Europejskim, ani w polskim Parlamencie równowagi płci. Sto lat później jest czas na zapewnienie prawdziwej równości politycznej.
(źródło: Stem op een Vrouw, mniej lub bardziej dosłowne cytaty pochodzą od Deviki Partiman – inicjatorki holenderskiego projektu Głosuj na Kobietę (Vote for a Woman / Stem op een Vrouw)