BUSOLA WYBORCZA

*

Zarabianie tyle samo, co kolega w pracy? Bezpieczna aborcja? Bezpieczne spacery po ulicach w pojedynkę? Realizowanie bez barier kariery w dowolnej specjalizacji? To powinny być normalne sprawy. Jednak dla wielu kobiet tak nie jest. Co więcej, nierówność jest normą. A najgorsze, że nasz polityczny, ekonomiczny i społeczny system utrwala taką “normę”.

Potrzebujemy więcej reprezentantek naszych praw, więcej kobiet w polityce, więcej uwagi w polityce dla perspektywy kobiet. Dlatego nasza fundacja Głosuj na Kobietę, koncentruje się na wspieraniu reprezentacji kobiet, na pozyskaniu większej liczby kobiet w polityce i poprawie politycznej emancypacji tej wciąż “drugiej” płci.

Dążymy do popularyzowania wagi parytetu, równości praw, potrzeby zmian – wyrównania szans kandydatek i kandydatów w wyborach – poprzez wprowadzenie metody suwakowej na listach wyborczych oraz rzucanie światła na kampanie wyborcze kobiet – nie zaś głównie mężczyzn.

Projekt Busola Wyborcza jest odpowiedzią na niewystarczającą reprezentację i niedoskonałe procedury wyborcze oraz praktyki kampanii.

*

Dążymy do tego, by nie odbierano sprawczości obywatelkom. Chcemy, by mogły same decydować o swoim ciele, życiu, karierze zawodowej i poglądach.

Projekt portalu Busola Wyborcza jest częścią projektu “Networking “Kobiety w Polityce””, którego celem jest tworzenie miejsc spotkań kobiet aktywnych w polityce z elektoratem, aby wzmacniać wspólny głos w procesie negocjowania zmian społeczno-politycznych ponad podziałami środowisk politycznych.

Obecna wersja portalu, którą udostępniamy, to wersja MVP (minimum viable product).

Do chwili obecnej powstały: struktura merytoryczno-informatyczna, ankieta, wstępna strona wizualna i logotyp. Projekt wymaga jeszcze wielu prac.

Dużo uwagi poświęciliśmy na stworzenie odpowiedniej ankiety, dając w niej szeroką przestrzeń dla kobiecej perspektywy. Dzięki odpowiedziom Kandydatek w ankiecie, wyborczynie/wyborcy będą mogli bliżej poznać programy polityczne i poglądy swoich reprezentantek.

Nasz serwis będzie łączyć profile Kandydatek z odpowiednim audytorium, które wzmocni Kandydatki swoimi głosami w wyborach.

*

5 powodów dla których warto korzystać z serwisu Busola Wyborcza:

  1. Nasz serwis promować będzie kandydatury kobiet w wyborach do Parlamentu i zachęcać elektorat do oddawania na Kandydatki-kobiety głosów wyborczych.
  2. Analizując preferencje polityczne użytkowniczek i użytkowników – podpowiadać im będzie, na które Kandydatki mogłyby/mogliby zagłosować w wyborach. Dążymy do wyrównania szans w kampaniach, ponieważ równość i zróżnicowanie reprezentacji decyduje o jakości demokracji.
  3. Wśród pytań naszej ankiety znajdują się pytania istotne z kobiecej perspektywy i perspektywy całego społeczeństwa. Ich równe traktowanie to budowanie większego zaufania do polityki. Wszyscy wiele tracimy, gdy nie uwzględnia się potrzeb połowy populacji.
  4. Wyborczynie i wyborcy mieliby szansę poznać bliżej swoje Kandydatki – dzięki odpowiedziom na pytania dodatkowe ankiety („Kim jestem?”, „Czego najbardziej bym chciała?”, „Co jest dla mnie najważniejsze?”).
  5. Warto, aby Kandydatki inspirowały własnym doświadczeniem kolejne kobiety i dziewczęta do podejmowania karier politycznych (odpowiadając na pytania opcjonalne, tj: „Okoliczności, które skłoniły mnie, aby zająć się polityką”). Równość reprezentacji to uwidacznianie wzorców do naśladowania dla dziewcząt i kobiet.

🔶 Marzenna Furmaniuk-Donajska – pomysłodawczyni i koordynatorka projektu

*

*

Wchodzimy w gorący okres przedwyborczy, a nadchodzące miesiące zadecydują o tym jak będzie wyglądała Polska przez kolejne lata. Obecnie w Sejmie IX kadencji zasiadają 132 kobiety i 328 mężczyzn, natomiast w Senacie X kadencji 24 kobiety i 76 mężczyzn. Reprezentantki-kobiety stanowią zaledwie 27,8% składu obu izb. Do europejskich liderów równości takich jak Islandia, Szwecja czy Finlandia, gdzie odsetek kobiet wynosi blisko 50% jeszcze nam daleko. Zależy nam, aby reprezentacja polityczna była demokratyczna i równa. Dlatego też w tym roku wzmagamy nasze działania dotyczące obecności kobiet w polityce.

Projekt portalu Busola Wyborcza jest odpowiedzią na zbyt częste umieszczanie kandydatek-kobiet na dalszych miejscach na listach wyborczych i w konsekwencji mniejsze wspieranie ich kampanii przez partie.

Jako Fundacji, zależy nam na szerokiej reprezentacji kobiet na scenie politycznej. Dlatego serdecznie zapraszamy Panie, aktywne w polityce i planujące kandydować w najbliższych wyborach, do uczestnictwa w naszym projekcie – tzn. zarejestrowania swojego profilu politycznego w serwisie wyborczym ‘Busola Wyborcza’ – serwisie z kobietami i dla kobiet (przede wszystkim).

Portal łączy Kandydatki z Elektoratem.

Analizując preferencje wyborcze użytkowniczek_ków oraz programy polityczne Kandydatek – podpowiada użytkowniczkom_kom, na które kandydatki mogliby zagłosować.

*

Szanowna Pani,

Chciałabym w imieniu zespołu Fundacji Głosuj na Kobietę zaprosić Panią do zapoznania się z projektem portalu Busola Wyborcza – https://busolawyborcza.pl.

Serwis ten zachęca do wzmacniania głosami kobiet-kandydatek w wyborach.
Analizując preferencje polityczne użytkowniczek i użytkowników, podpowiadać im będzie, na które kandydatki mogłyby/mogliby zagłosować w wyborach.

Projekt, którego mam przyjemność być pomysłodawczynią, powstał z powodu niewystarczającej reprezentacji i niedoskonałych procedur wyborczych oraz praktyk kampanii. 

Nasza Fundacja będzie zaszczycona, jeżeli zechce Pani wesprzeć nasz projekt, zarejestrować swój profil i wypełnić ankietę określającą polityczny program.

Dużo uwagi poświęciliśmy, aby ankieta ta, dawała szeroką przestrzeń dla kobiecej perspektywy. 

Serdecznie zapraszamy! 🧡💛🧡

Będziemy też wdzięczni za dodatkowe wsparcie naszego projektu i dzielenie się informacjami o nim 🧡💛🧡


Z uszanowaniem,
Marzenna Donajska,
Prezeska Zarządu
Fundacji Głosuj na Kobietę
oraz zespół portalu Busola Wyborcza

*

https://busolawyborcza.pl

UWAGA! Swój profil można zapisać w systemie na każdym etapie jego tworzenia. Pod warunkiem jednak, że jest się zalogowaną w Google. Inaczej po opuszczeniu strony z formularzem, przed jej wysłaniem, odpowiedzi znikną. 

W przyszłości umożliwimy edycję i uzupełnianie profilu. 

Bardzo liczymy na dołączenie do naszego projektu!

*

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. 

Fundacja Głosuj Na Kobietę jest organizacją non-profit i finansujemy działalność dzięki Darczyńcom. Możemy działać również dzięki Tobie.