Czy mężczyzna może również reprezentować interesy kobiet?

Mężczyzna może również do pewnego stopnia reprezentować kobiety. Jednak mężczyźni i kobiety często mają różne doświadczenia. Dzięki empatii można w znacznym stopniu zgłębić temat, ale trudno całkowicie zamienić się tożsamościami i całkowicie wniknąć w potrzeby innych. Dlatego tak ważna jest reprezentacja. Ponadto, w obecnym społeczeństwie, mężczyźni mają więcej władzy – jako grupa oczywiście, nie tylko jako jednostki. Nie mieliśmy, na przykład, jeszcze na czele państwa prezydenta-kobiety, burmistrzynie są w mniejszości; szczyt społeczności biznesowej, ok. 90% – to mężczyźni; zaś kobiety systematycznie są niżej wynagradzane za pracę. Istnieje wiele przykładów nierównego traktowania.

W zasadzie każdy może stawić czoła tej nierówności. Jeśli chodzi o praktykę polityczną, to istotne jest, aby dostrzegać wagę równości reprezentacji mężczyzn i kobiet. Po pierwsze dlatego, że ponieważ mężczyźni i kobiety różnią się doświadczeniami, realizują też częściowo różną politykę. Po drugie dlatego, że widoczność kobiet na wysokich, szanowanych stanowiskach sprzyja emancypacji kobiet – pełnią one rolę wzorów do naśladowania dla innych kobiet i dziewcząt, z ambicjami politycznymi i bez nich.

Zrównoważonej reprezentacji nie uzyskuje się jednak automatycznie i samoistnie. Ważne jest, aby same kobiety stały się bardziej aktywne w polityce. I te kobiety, które się tego podejmują, nagradzamy naszymi głosami!

(źródło: Stem op een Vrouw)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *