Motywujmy dziewczęta i wspierajmy ich ambicje

Myślisz, że pilot to zawód tylko dla facetów? Pomimo głęboko zakorzenionych stereotypów kobiety w lotnictwie od początku miały swoje miejsce. Znaleźliśmy dla Was kilka faktów z historii kobiecego lotnictwa i ciekawostek dotyczących kobiet zasiadających za sterami samolotów.

Trochę historii

Pierwszą kobietą, która samotnie pilotowała samolot była Thérèse Peltier. Dokonała tego już w 1908 roku. Przeleciała odległość 656 stóp, czyli trochę dalej niż Bracia Wright.

Pierwszą kobietą na świecie, która otrzymała licencję pilota International Aeronautics Federation była Francuzka Raymonde de Laroche. Miało to miejsce 8 marca 1910 roku, czyli dokładnie 108 lat temu. Wtedy nie świętowano jeszcze Dnia Kobiet, ale trzeba przyznać, że dzisiaj data ta wydaje się mieć podwójne znaczenie. 

Jednak najsłynniejszą królową przestworzy jest chyba Amelia Earhart, pierwsza kobieta, która już w 1928 roku przeleciała nad Atlantykiem (jako pasażer). Z kolei jej pierwszy samotny lot przez Atlantyk, w 1932 roku, trwał prawie 15 godzin i skończył się przymusowym lądowaniem na pastwisku w Culmore, koło Derry w Irlandii Północnej. Earhart była drugą osobą na świecie, która samotnie przeleciała nad Atlantykiem. Zawsze powtarzała, że miłością jej życia jest właśnie latanie. W 1937 roku podjęła próbę okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika (gdyby się to udało, byłaby pierwszą kobietą, która obleciała świat dookoła). Niestety zaginęła gdzieś nad Oceanem Spokojnym i do dzisiaj pozostaje jedną z legend lotnictwa.

Pierwszą kobietą, która miała zaszczyt pilotować legendarnego Jumbo Jeta, Boeinga 747 była w kapitan Beverly Lynn Burns (dokonała tego w 1984 roku). Pani Burns leciała z Newark do Los Angeles, a za swoje osiągnięcia dostała nawet nagrodę Emilii Earhart. Latała aż do 2008 roku, z sukcesem łamiąc stereotyp „baby za sterami”. 

Kobiety w lotnictwie dzisiaj

Po ponad 100 latach od lotu Peltier na świecie przybywa licencjonowanych pilotek – obecnie stanowią one jednak tylko 6 procent wszystkich pilotów. Jeśli zaś chodzi o pilotów liniowych (latających za sterami samolotów w liniach lotniczych), to według International Society of Women Airline Pilots jest ich około 6500 na około 154,000 pilotów na świecie! Niestety pilot wciąż kojarzy nam się z przystojnym mężczyzną rodem z amerykańskiego filmu. A szkoda, bo kobietom w końcu też ładnie w mundurze, a kompetnecji też im nie brakuje. 

Kobiety piloci w Polsce

A jak jest w Polsce? Jak Polki dają sobie radę za sterami? Czy lecąc samolotem z Warszawy do Londynu czy Nowego Jorku mamy szansę usłyszeć kobiecy głos z kokpitu? 

Według danych udostępnionych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, w Polsce tylko 32 panie posiadają uprawnienia ATPL (Airline Transport Pilot Licence), dzięki którym mogą zasiąść za sterami samolotów pasażerskich. Biorąc pod uwagę, że w kraju jest 1066 pilotów z licencją liniową, to liczba pań w tym zawodzie nie imponuje. Za sterami samolotów Polskich Linii Lotniczych LOT zasiada 33 kobiet pilotów, jak poinformował nas Konrad Majszyk, Ekspert ds. PR PLL LOT – to aż 24 więcej niż jeszcze 6 lat temu.

” Obecnie za sterami samolotów LOT-u zasiadają 33 kobiety-piloci, z czego 11 pełni funkcję kapitana, a 22 pierwszego oficera. Ta liczba będzie się zwiększała, albowiem kolejne panie są w trakcie szkolenia.Kobiety-piloci latają w LOT samolotami Boeing 787 Dreamliner, Boeing 737, Embraer (170, 175 i 195) i Bombardier Q400. Najwięcej pań można dziś spotkać w kokpitach LOT-u w samolotach typu Embraer. „

W 2017 roku w Polsce niewiele kobiet dołączyło do tego dość męskiego środowiska. Licencje pilota samolotów pasażerskich zdobyło 6 pań (w tym samym czasie nowe licencje ATPL zdobyło 100 mężczyzn). Mamy nadzieję, że wkrótce pań pilotów będzie i kobiecy głos witający pasażerów stanie się czymś normalnym i nie będzie powodował zwiększonego zapotrzebowania pasażerów na whisky podczas lotu. 

Lotnictwo to wciąż dość hermetyczna dziedzina, ale kobiety, których pasją są samoloty, pomimo trudności śmiało dążą do celu i sięgają po swoje marzenia, czego życzymy wszystkim Paniom. 

(źródło: https://www.tanie-loty.com.pl/blogi/3152-kobiety-w-lotnictwie-1.html )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *