Historyczny dzień w Holandii – będzie 30% kobiet w radach nadzorczych

HISTORYCZNY DZIEŃ W HOLANDII – DUŻE FIRMY BĘDĄ ZOBOWIĄZANE DO WYZNACZANIA 30% KOBIET W RADACH NADZORCZYCH

Zwrot w świecie biznesu w Holandii. We wtorek, 3.12.2019 r, przyjęto w izbie niższej parlamentu projekt ustawy o obowiązkowych kwotach (quotum) kobiet w radach nadzorczych dużych firm. Firmy zostaną zobowiązane, w krótkim czasie, do wyznaczania co najmniej 30 procent kobiet na najwyższych stanowiskach. Na razie wymóg ten będzie dotyczył rad nadzorczych i zarządów spółek giełdowych (ok. 100 firm)

Norwegia była pierwszym krajem, który wprawdził obowiązkową kwotę. Za tym przykładem poszło też kilka innych europejskich krajów. Szwecja i Dania wprawdzie nie korzystają z kwot, tym nie mniej znajdują się w pierwszej 10. krajów, w których najwięcej kobiet znajduje się na szczycie. Między innymi dlatego, że oferuje się w tych krajach tanią opiekę nad dziećmi i dłuższy urlop ojcowski.

PUSTE MIEJSCE

Ponieważ liczba kobiet na najwyższych stanowiskach wzrasta zbyt powoli, partie CDA i D66 opowiadają się za przyjęciem w całości wskazówki Społeczno-Ekonomicznej Rady (SER), tj. wprowadzenie tzw. ‘kwoty wzrastającej’. Jeśli firma nie osiągnie liczby 30% kobiet w radzie nadzorczej, wolne stanowisko pozostanie tak długo wolne, aż kolejną członkinią rady zostanie odpowiednia kobieta. Mężczyzna nie będzie mógł zająć tego stanowiska. „Jeśli nie można znaleźć odpowiedniej kobiety, krzesło pozostanie puste” – doradza przewodnicząca SER Mariëtte Hamer.

URLOP RODZICIELSKI

Ustawa ma być krokiem w kierunku zagwarantowania równych szans kobietom we wszystkich częściach rynku pracy. Nowym zasadom zatrudnienia towarzyszyć ma, według projektu partii SP i D66, poprawa warunków organizacji osobistego życia dla pracujących kobiet. Zapewnienie dobrego urlopu rodzicielskiego, dobrych i dostępnych placówek opieki nad dziećmi.

Za przyjęciem projektu w izbie niższej zagłosowały partie:
– Partia Socjalistyczna SP – której dołączenie przeważyło o wyniku głosowania
– centrowe D66
– Zielona Lewica, GroenLinks
– lewicowa partia pracy PvdA
– chadecka CDA
– 50Plus
– Partia dla Zwierząt
– niewielkie ugrupowanie Denk
– niezależny parlamentarzysta Van Kooten-Arissen.

Projekt zyskał wsparcie zarówno części koalicji rządowej (D66, CDA), jak i części opozycji: 87 głosów „za” wśród 150. Dwie spośród rządzących partii koalicyjnych, VVD i Unia Chrześcijańska, było przeciw.

Projekt ustawy popiera Minister Emancypacji Ingrid Van Engelshoven, Społeczno-Ekonomiczna Rada (SER) oraz organizacja pracowników i pracodawców VNO-NCW. Organizacje pracodawców i pracowników uważają też, że w zarządach i radach nadzorczych musi być także większa różnorodność kulturowa. Według Minister Emancypacji istnieje duże poparcie społeczne dla ustanowienia obowiązkowych kwot.

CEL ZBYT DOBROWOLNY = ZBYT POWOLNY

Osiągnięcie poziomu 30% kobiet na szczycie świata biznesu jest celem prawnym od 2013 r. W praktyce jednak niewielu firmom w Holandii się to udało. Według najnowszych danych Business Monitor Top Women jedynie 8,3% firm. W 2012 r. było to 4,5%.

„Liczby są rozczarowujące. Zdecydowana większość nie zmienia się. Po sześciu latach monitorowania nie mamy innego wyjścia, jak stwierdzić, że cel prawny nie działa. Cel jest po prostu zbyt dobrowolny. Był dobrze zaplanowany, ale okazał się papierowym tygrysem. Czas na kwoty ” – powiedziała Caroline Princen z Business Monitor Top Women.

OBECNY STAN

Holenderska organizacja Indeks Kobiet (De Female Board Index) podała we wrześniu 2019, iż liczba kobiet na stanowiskach prezesek rad nadzorczych w 88 spółkach giełdowych wzrosła do 26,8 procent. Wymagany prawem cel 30 procent kobiet w radzie nadzorczej jest obecnie osiągany przez 30 firm.

Źródła:

NOS: https://nos.nl/…/2313132-meerderheid-kamer-voor-verplicht-v…

NOS: https://nos.nl/…/2302497-bedrijfsleven-is-om-tijd-voor-meer…

TROUW: https://www.trouw.nl/…/grote-bedrijven-moeten-verplicht-3…/…

Marzenna Donajski/Donajska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *