Z cyklu „Oddane Odkryciu – siedem naukowczyń, które ukształtowały nasz świat”
MARYAM MIRZAKHANI – matematyczka
Dorastając w Tehranie (Iran), Maryam Mirzakhani początkowo marzyła, by zostać pisarką. Dopiero kiedy poszła do szkoły średniej, odkryła swój talent do nauk matematycznych – dziedziny, która zawładnęła jej kreatywnością i intelektem już do końca życia.
W roku 1994 Mirzakhani, jako pierwsza w historii dziewczyna w Iranie, zdobyła złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, z wynikiem 41 punktów na 42 możliwe, a w 2015 powróciła do konkursu – tym razem osiągając maksymalną liczbę punktów.
Doktorat obroniła na Harvardzie. Była prowadzącą badaczką z dziedziny dynamiki i geometrii powierzchni złożonych. W roku 2014 jako pierwsza w historii kobieta zdobyła Medal Fieldsa – najbardziej prestiżowe odznaczenie w matematyce.
“Im więcej czasu poświęcałam matematyce, tym bardziej mnie ona ekscytowała”, mówi Mirzakhani o swoich badaniach. Wspomina zafascynowanie „uczuciem dokonania nowego odkrycia i przyjemnością zrozumienia czegoś nowego, jakby stała na wierzchołku wzgórza i miała świetny widok na wszystko”.
Mirzakhani zmarła w 2017 roku, lecz jej nieoceniony wkład w dziedzinę matematyki wciąż trwa, a jej pionierska kariera wytycza szlaki dla wielu przyszłych matematyczek.
#WomenInScience #KobietywNauce
- Tłumaczenie: Hanna Harmata