Niderlandy zwiększyły wsparcie dla Fundacji Auschwitz-Birkenau

„Królestwo Niderlandów ogłosiło decyzję o przekazaniu 1 mln euro na rzecz kapitału wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau – podało w poniedziałek Muzeum Auschwitz. Zyski z tego kapitału przeznaczone są na konserwację obiektów w Miejscu Pamięci, by zachować ich autentyzm.

„Jestem niezmiernie poruszony decyzją Holandii. Zapadła ona w czasach niezwykle trudnych dla nas wszystkich, w dobie zamknięcia granic i walki z pandemią. Rząd w Hadze pokazał nam wszystkim i całemu światu, że niezależnie od wszelkich poważnych aktualnych trudności, żywa pamięć będzie na zawsze i w każdej sytuacji podstawą budowania lepszego świata, bezpiecznego, sprawiedliwego, demokratycznego i szanującego prawa człowieka” – powiedział Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz, a zarazem prezes Fundacji.

Muzeum podało, że decyzja o przyznaniu Fundacji dodatkowych środków wynika z konieczności wzmocnienia funduszu wieczystego, który jest podstawą finansowania konserwacji Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Pieniądze pochodzą z budżetu holenderskiego resortu zdrowia, dobrostanu i sportu. „W obszarze działań tego resortu są m.in. kwestie związane z kombatantami i z pamięcią” – powiedział rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.

Rzecznik podkreślił, że na wagę, jaką Holandia przywiązuje do zachowania pamięci, wskazuje obecność podczas 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, 27 stycznia 2020 r., delegacji, na czele której stanęli król Willem-Alexander z królową Maxima oraz premier Mark Rutte.

W latach ubiegłych Haga przekazała już 400 tys. euro na rzecz kapitału wieczystego Fundacji. „Wraz z dzisiaj ogłoszoną decyzją suma dotacji niderlandzkiej dla Fundacji wyniesie 1,4 mln euro, co stawia to państwo wśród siedmiu największych darczyńców Fundacji. Niderlandy wspierają też aktywnie utworzenie nowego miejsca pamięci w Sobiborze” – powiedział Bartyzel.”

Data nie jest przypadkowa. Co roku, w dniu 4 maja, Niderlandia czci pamięć ofiar faszyzmu i bohaterów drugiej wojny światowej. Następnego dnia, 5 maja, świętuje się Dzień Wyzwolenia (wyj. Marzenna Donajska)

Źródło: Dzieje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *