Remdesivir – lek z inhibitorem przeciwko eboli może być również przepisywany pacjentom z koronawirusem. European Medicines Agency – Komitet EMA ds. leków dla ludzi (CHMP) – zarekomendował przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu tego leku w leczeniu COVID-19 – u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat – z zapaleniem płuc, wymagającym dodatkowego tlenu.
Lekarze mogą zacząć przepisywać remdesivir pacjentom, którzy zarażeni zostali koronawirusem i są w stosunkowo złym stanie zdrowia. Marzenna Donajski / Donajska
Od 2021 r. nowy program nauczania w Szkocji będzie obejmował lekcje na temat homofobii, transfobii i historii ruchów LGBT+. To pierwszy kraj na świecie, w którym lekcje o LGBT+ będą obowiązkową częścią edukacji.
„Istnienie zwierząt LGBT+ to bardzo ważna rola w obrębie każdego gatunku. Dzieje się tak, aby zapewnionych zostało wiele niezbędnych warunków trwania i przedłużania gatunków. Nie jest to żadna ideologia, lecz naturalne prawo.”
Słowa pani doktor Doroty Sumińskiej w dzisiejszej audycji radiowej pt. „LGBT+ świata zwierząt” (z cyklu „Wierzę w Zwierzę”, TOF FM, 13 czerwca) –tak mnie zachwyciły, że starałam się je tutaj zanotować:
Rodzimy się z
różnymi cechami. Mamy niebieskie lub brązowe oczy, różne długości i kształy nosa
czy uszu. Czy niebieskie oczy to ideologia? Nie jest to żadna ideologia. To naturalne
cechy.
LGBT+ stanowią na ogół 5-10% każdej populacji – biorąc pod uwagę kręgowce, do których należy
człowiek. Jednym z ważnych celów istnienia LGBT+ jest skuteczne odchowanie potomstwa. Pomagają
w tym pary jednopłciowe, na przykład poprzez adoptowanie sierot. Opiekują się
potomstwem wraz z biologicznymi rodzicami i w razie śmierci prawdziwych rodziców
są gwarantem, że dzieci zostaną wychowane. Możemy takie zjawiska obserwować wśród
naszych rodzimych gęsi. Jednak przywołać można wiele przykładów wśród bardzo
wielu gatunków.
Inne piękne ptaki
– żołny – w okresie młodzieńczym żyją w parach homoseksualnych. Aby między
innymi nauczyć się bliskości i funkcjonowania w związkach, zanim wejdą w
dorosłość i związki heteroseksualne.
W świecie ryb,
ciekawym przykładem jest amfibrion błazenek. Zależnie od potrzeb może zmienić płeć.
I nie ma w tym ideologii. Tak jest.
Istnieją gatunki,
które rozmnażają się partenogenetycznie – czyli bez plemników. Rodzą się
wówczas same samiczki, bardzo do siebie podobne. Nie można tego nazwać
ideologią.
Gdy widzimy w ZOO
dwa osły samce, mające się ku sobie i zamierzające uprawiać seks, nie powinniśmy
okazywać zgorszenia. Nie jest to nic gorszącego. To czynność fizjologiczna
należna każdemu gatunkowi.
Nie ma nic dziwnego w tym, że pewien procent zwierząt wchodzi zawsze w układy jednopłciowe. Każdy gatunek szuka metody przetrwania. Gatunek ludzki jest jedynym, któremu to przeszkadza. Zwłaszcza w naszym kręgu kulturowym. W kręgach innych kultur akceptuje się istnienie ‘trzeciej płci’.
Jednak zwierzęta – pawiany czy gęsiory – łączą się w związki jednopłciowe nie tylko po to, aby uprawiać seks. One kochają się nawzajem, lubią i szanują. Bierzmy przykład ze zwierząt, jak trwać w związkach w miłości.
Nierzadko okazuje się, że związki jednopłciowe bywają trwalsze . Uczmy się szacunku, miłości i czułości od zwierząt. Człowiek, niestety, jest gatunkiem, u którego w miarę upływu czasu pierwsze zauroczenie i uczucia chłodnieją.
Warto obserwować
papugi – te żyjące na wolności – lub nasze rodzime kruki. Wrony i krukowate są
monogamiczne i przez całe życie potrafią trwać w jednym związku. Gdy tracą
partnerkę/partnera – pozostają z reguły samotne do końca życia.
Pary papug i krukowatych są ze sobą zawsze w stałym kontakcie – werbalnym i nie tylko. Nawet jak lecą, to ze sobą gadają. Szkoda, że nie można nauczyć się ich języka i zrozumieć co do siebie mówią. Okazują sobie wzajemną czułość, zainteresowanie, zaglądają sobie w oczy, skubią piórka. Cały czas przekazują drugiej stronie miłe informacje. Wśród par ludzkich, wielokrotnie brakuje tego, gdy mają już długi staż wspólnego pożycia.
Polecam ksiażkę z 1929 r. profesora antropologii, Bronisława Malinowskiego „Życie seksualne dzikich” w Północno-Zachodniej Melanezji. Dowiemy się z tej książki, że niewielkie mamy pojęcie o życiu w związkach i wychowywaniu dzieci w naszej kulturze.
Nazywała się Tidbit (samica rekina żarłacza czarnopłetwego – carcharhinus limbatus). Prowadziła samotne życie w Virginia Aquarium (w USA). Niestety, umarła przed porodem, razem ze swoim nienarodzonym potomstwem. Naukowcy byli zaskoczeni, ponieważ Tidbit przez 8 lat była odizolowana od rekinów przeciwnej płci. Badania DNA potwierdziły przypuszczenia – nie znaleziono materiału genetycznego pochodzącego od ojca. To nie pierwszy znany przypadek dzieworództwa (partenogenezy) rekinów. Kilka lat temu w Nebrasce miało miejsce podobne wydarzenie. Po trzech latach życia w niewoli samica rekina młota urodziła młode. Do tej pory zdolność do partenogenezy udowodniono u prostych organizmów, oraz u niektórych gatunków ryb, płazów, ptaków i gadów. #LGBTwŚwiecieZwierząt
***
15.06.2020 –
LGBT+ w świecie zwierząt. Albatroski ciemnolice 🤗 W rejonie Hawajów, na wyspie Oahu, ich związki jednopłciowe stanowią 30% populacji ☀ Wynika to z napływu do populacji samic, które stanowią aż 60% wszystkich albatrosów. #LGBTwŚwiecieZwierząt
***
14.06.2020 – LGBT+ w świecie zwierząt. Amfibrion (ocellaris) błazenek – zależnie od potrzeb zmienia płeć 🙃 #LGBTwŚwiecieZwierząt
„10-letnia Sunmaya pracuje przy piecu ceglanym w Nepalu. Pracuje długie dni, robiąc cegły z gliny, dźwigając je, oddychając pyłem i dymem z kamieni oraz pieca. Jest wyczerpana, ma ciężką astmę i nie uczęszcza do szkoły z powodu pracy.”
Dzisiaj jest Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci ✋🏿✋🏾✋🏽✋🏼✋🏻
Mimo, że wiele już osiągnięto w tej sprawie, praca dzieci jest nadal obecna na całym świecie. Wszystkie dzieci, bezwarunkowo, powinny mieć zapewnioną edukację w przyszłości ❤
12 czerwca 2020 r. mija 91 rocznica urodzin Anne Frank (1929-1945). ′′Sprawię, że mój głos będzie słyszalny, wyjdę w świat i będę pracować dla ludzkości!” napisała #AnneFrank 11 kwietnia 1944 r. w swoim Dzienniku.
#Dziennik
Anne Frank jest tuż za biblią drugim najczęściej czytanym dziełem na
świecie. Żydowska dziewczynka, marzyła aby zostać pisarką. Prowadziła
Dziennik – pełen poruszających myśli – w notatniku otrzymanym na
urodziny od rodziców. Zmarła w obozie
koncentracyjnym Bergen-Belsen w wieku niespełna 16 lat – po ponad
dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie z rodziną i przyjaciółmi rodziny. Z
jej rodziny przeżył holokaust jedynie ojciec. Po wojnie opublikował
pamiętnik córki uratowany przez pracownicę jego firmy – z miejsca
ukrycia, na tyłach domu, które musieli wcześniej opuścić.
Takie fotografie przyniosła moja znajoma z jednej ze szkół w Amsterdamie.
Jednym z wielu stresów dla małych i starszych osób transpłciowych bywa korzystanie z toalety (np. gdy dziewczynka urodziła się w części z ciałem chłopca lub na odwrót). Nie chcę, aby dzieci dowiadywały się, że to kim się urodziły jest nienaturalne, nienazwane, tabu, „nienormalne”, „nienormatywne”. Aby osamotnione borykały się z lękiem, upokorzeniem, cierpieniem. I nie obchodzi mnie poczucie estetyki jakiegoś posła Brudzińskiego, w imię której segreguje i wykreśla 2 miliony osób (tj. jaka Polska „jest dla niego najpiękniejsza”)
PS. Tymczasem borykamy się z największym lękiem i problemem na dziś: ochroną ciała i willi prezesa
Sylwetki i dokonania niektórych naukowczyń przedstawionych w książce „Pasja i Geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla” (41,49 zł) zostały zaprezentowane również na tym blogu.
EMPIK: „(…)
Autor niniejszej książki opowiada w dziesięciu rozdziałach o dziesięciu
kobietach, które albo zdobyły samodzielne i znaczące miejsce w dziejach
nauk ścisłych (np. Maria Skłodowska-Curie i jej córka Irene
Joliot-Curie), albo odegrały ważną rolę w życiu i działalności swoich partnerów – wybitnych uczonych (np. Mileva, żona Alberta Einsteina).
Jedne są bardziej znane, inne mniej. Obok Marii Skłodowskiej-Curie, Irene Joliot-Curie i Milevy Einstein są to: Clara Immerwahr-Haber, Harriet Brooks, Lise Meitner, Marietta Blau, Ida Tacke-Noddack, Maria Goeppert-Mayer oraz Chien-Shiung Wu.”