Z cyklu „Oddane Odkryciu – siedem naukowczyń, które ukształtowały nasz świat”
MARIA CURIE-SKŁODOWSKA – nauki przyrodnicze
Maria Skłodowska-Curie była fizyczką i chemiczką, której badania nad radioaktywnością stały się kamieniem węgielnym dla współczesnych badań jądrowych: od rentgenów, po radioterapię w leczeniu raka. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla, a także pierwszą w historii osobą, która otrzymała dwie takie Nagrody w dwóch różnych dziedzinach.
Curie uczęszczała na uniwersytet w Polce, później otrzymała doktorat na Uniwersytecie Paryskim. Wespół z mężem Pierrem odkryła dwa radioaktywne pierwiastki – polon i rad. Założyła instytut badań medycznych w Warszawie i wynalazła przenośne maszyny rentgenowskie, które pomogły ponad milionowi żołnierzy rannych podczas Pierwszej Wojny Światowej.
Curie była nieświadoma zagrożenia, jakie niosły ze sobą jej badania. Zmarła wskutek związanej z promieniowaniem choroby, jednak jej odkrycia do dziś ratują ludzkie życie.
Zachęcając nas wszystkich do podążania za własną pasją z ciekawością i odwagą, Curie mówiła: “Niczego w życiu nie należy się bać, trzeba tylko to zrozumieć. Nadszedł teraz czas, by zrozumieć więcej po to, byśmy mogli mniej się bać.” W obecnej dobie jej dziedzictwo wciąż inspiruje kobiety i dziewczęta, zaangażowane w dziedziny STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics – Nauka, technologia, inżynieria i matematyka – przyp.tłum.).
#WomenInScience #KobietywNauce
- Tłumaczenie: Hanna Harmata