Debata: „Bezpieczeństwo”

Fundacja Głosuj na Kobietę zaprasza do obejrzenia i wysłuchania nagrania debaty ‚Klimatyczna ruletka’ w ramach projektu ‚Networking Kobiety w Polityce’. Debata odbyła się w sobotę 24 września 2022, w godz. 19:00-20:00.

👉 Nagranie streamingu debaty dostępne jest również na fanpejdżu fundacji – https://fb.me/e/2YvebexKk

👉 Debata tłumaczona jest na Polski Język Migowy.

*

🟢 Panel prowadziła Dr KORNELA OBLIŃSKA


Dr KORNELA OBLIŃSKA – doktor w dziedzinie nauk społecznych, w specjalności: zarządzanie w środowisku informacyjnym. Inspektor Policji w stanie spoczynku, wykładowczyni akademicka. Dyrektor programowa WIIS Poland. Ekspertka w Instytucie Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego (BiRM). W latach 2004 – 2005 z ramienia ONZ oraz UE brała udział w misjach pokojowych na terenie byłej Jugosławii (Kosovo, FYROM). Nadzorowała i koordynowała prace Policji w zakresie utworzenia Polskiego Biura SIRENE oraz przystąpienia polskiej Policji do Strefy Schengen. Inicjatorka szeregu inicjatyw z zakresu kształtowania kultury organizacyjnej w służbach mundurowych, w tym w zakresie działań na rzecz niwelowania nierówności. Była przewodnicząca: zespołu ds. strategii równych szans w Policji Komendanta Głównego Policji, polskiej delegacji w Europejskiej Sieci Policjantek oraz vice-przewodnicząca Zespołu Służb Mundurowych przy KPRM. Właścicielka firmy szkoleniowej EGIDA dr Kornela Oblińska Szkolenia dla Kobiet.

„Kobiety zawsze znajdują się w grupie najbardziej pokrzywdzonych w wyniku wojen (…) Ważne jednak, aby były postrzegane nie tylko jako ofiary, ale pełnoprawne uczestniczki działań na rzecz pokoju i zapewnienia bezpieczeństwa.” – Dr Kornela OBLIŃSKA

W debacie wzięły udział 3 Panelistki:

🟢 JOANNA KLUZIK-ROSTKOWSKA – Posłanka na Sejm RP, dziennikarka i polityczka.

🟢 JOANNA MUCHA – Posłanka na Sejm RP, ekonomistka, wykładowczyni.

🟢 Dr PAULINA PIASECKA – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.

👇 Biogramy panelistek poniżej 👇

*

W czasie debaty poruszane były m.in. o tym następujące zagadnienia:

🌍 czym jest bezpieczeństwo i co dla nas oznacza?

🌍 czy należy obecnie koncentrować się na bezpieczeństwie wewnętrznym czy międzynarodowym?

🌍 czy bezpieczeństwo powinno się definiować w oparciu o potrzeby czy zagrożenia?

🌍 jak wojna w Ukrainie wpłynęła na zmianę postrzegania bezpieczeństwa?

🌍 jak można obecnie ocenić funkcjonowanie struktur / organizacji międzynarodowych (ONZ, UE, UNHCR etc.).

🌍 jaka jest i powinna być rola kobiet w procesie bezpieczeństwa?

🌍 czy istnieje polityka równościowa w sektorze bezpieczeństwa: fakty czy mity?

🌍 jakie nieodzowne zmiany należy podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa?

*

🟢 JOANNA KLUZIK-ROSTKOWSKA – Posłanka na Sejm RP, dziennikarka i polityczka. Pełniła funkcję Ministry Edukacji Narodowej (2013-2015), Ministry Pracy i Polityki Społecznej, podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki (2005-2007), podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (2007). Posłanka na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji. Obecnie członkini Koalicji Obywatelskiej. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarka i redaktorka w czasopismach tj.:„Tygodnik Mazowsze”, „Ekspres Wieczorny”, „Wprost” i „Przyjaciółka”. W latach 2004-2005 pełnomocnik ds. kobiet i rodziny w urzędzie m. st. Warszawy. Założycielka i w latach 2010–2011 przewodnicząca partii Polska Jest Najważniejsza. Zasiadała w komisjach: polityki społecznej i rodziny (dwukrotnie, w tym jako wiceprzewodnicząca); spraw zagranicznych; edukacji, nauki i młodzieży. Obecnie pracuje w komisjach: obrony narodowej, łączności z Polakami za granicą.

*

🟢 JOANNA MUCHA – Posłanka na Sejm RP, ekonomistka, wykładowczyni. Absolwentka Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim, doktor ekonomii KUL, ukończyła też studia podyplomowe z Ekonomiki Zdrowia na UW. Od 2007 roku jest posłanką na Sejm. Pracuje w Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska oraz Sejmowej Komisji Ustawodawczej. W latach 2011-2013 Ministra Sportu i Turystyki, odpowiedzialna za przygotowanie i przeprowadzenie Turnieju Euro 2012 oraz budowę Stadionu Narodowego. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet. Wykładowczyni na uczelni SWPS w Warszawie.

*

🟢 Dr PAULINA PIASECKA – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, specjalistka w obszarze terroryzmu międzynarodowego i walki informacyjnej, dyrektor w Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w Warszawie oraz zastępca kierownika Ośrodka Analizy Informacji Collegium Civitas. Brała udział w programie badawczym „Model systemu wykorzystania środków masowego przekazu w przeciwdziałaniu i walce z terroryzmem w warunkach RP” w ramach międzynarodowego programu COST A24 (2007-2010) oraz „Dialogue About Radicalization and Equality” (DARE). Pracowała w Wydziale ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA w charakterze głównego specjalisty oraz w Wydziale Bezpieczeństwa Pozamilitarnego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego na stanowisku naczelnik.

*

Projekt zrealizowała: Fundacja Głosuj na Kobietę.


Projekt finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

*

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *